Mars Geri Giderken

Mart 2, 2014 | By Devamı

Bu ay Merkür gerilemesinin sona ermesinin hemen ardından  Mars’ın geri gittiğine şahit olacağız. Daha öncede belirtmiş olduğum gibi aslında gezegenlerin ‘geri’ gitme hareketi yer küreden gözlem yapıldığında söz konusu planetin dönüş hızının dünyanın dönüş hızına nazaran daha düşük kalmasından kaynaklanmaktadır.

Böyle durumlarda geri giden gezegen ve onun temsil ettiği konularda gecikmeler, ertelenmeler kısaca bir nevi enerjinin içeri doğru dönmesi durumu yaşanır. Mars yapısı gereği sıcak ve kuru doğada  eril  bir gezegendir. Marsın temsil ettiği konular arasında savaş, kargaşa, açık düşmanlıklar,askerlik, silahlar, cesaret, rekabet, mücadele, ameliyatlar, operasyonlar , cinsel dürtüler , öfke şiddet, kesici aletler yer alır. Yine Diktatörler, hırsızlar,cerrahlar,düşmanlar, şövalyeler bu gezegen ile birlikte anılır.

sinem uysal

1 mart’ta geri giden mars 21 mayısa kadar bu hareketine devam edecek.

Peki bu durumda bizler nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikli olarak bizler rekabet etme, harekete geçme, kendimizi ortaya koyma vb. konularda zorlanmalar yaşayabiliriz. Uzun süredir üzerinde çalıştığımız bir proje daha yavaş ilerleyebilir; enerji seviyemizi her zamankinden daha düşük bulabiliriz. Motivasyonumuz azalabilir.

Cerrahi operasyonlarla yakından ilişkilendirilen mars geri giderken üzerinden zaman geçmiş bir operasyonumuz yine gündemimizde olabilir ve bizler bu sebeple kontrol yaptırmak zorunda kalabiliriz. Bu dönemde özellikle stres ve sinir gibi olumsuz duygulardan uzak kalmamızda fayda var çünkü daha öncede belirttiğim gibi enerjimizin içeri akışı söz konusu. Bu tarz yıkıcı duygular psikolojimize zarar verebilir. Dolayısıyla uzlaşmacı ve olumlu bir tavır takınmamızda; ani öfke patlamaları ve kavgalardan uzak durmamızda fayda var.

Mars’ın Terazide özellikle zararda olduğunun altını çizmek istiyorum. Ne yazık ki bu durumda Mars’ın olumsuz yanları daha da belirginleşecektir. Özellikle şiddet olayları tırmanabilir.

Türkiye açısından değerlendirme yapacak olursak Mars natal haritada önce 5. Evde (8 nisan’a kadar)  Ardından 4. Evde  (2 mayısa kadar) geri hareketine devam ediyor olacak. Kadim astrologlar Mars’ın 4. evde zararda olduğu bir burçta yaptığı geri hareketin Hükümetin değişmesine dahi neden olabileceğini söylemektedir. Özellikle Mart’ın son haftası ve nisan’ın ilk haftası agresyon içeren  tatsız olaylar yaşayabiliriz.

Satürn’ün de aynı alanda gerilemesi geçmişten gelen pek çok gizli saklı kalmış olayla millet olarak yüzleşeceğimizin göstergesi.

 Burada dikkatinizi çekmek istediğim iki tarih var.

28 Mart’ta Türkiye’nin yükselen derecesi Satürn’den sert açılar almakta. Ülke halkı ve refahı açısından ciddi sıkıntılar olabilir. Yine  5 Nisan’da çok ciddi kitlesel olaylar ile karşılaşabiliriz.

Kısacası önümüzdeki iki aylık süreç Türkiye açısından kritik gözüküyor.

Yazımın ikinci bölümünde Burçlara göre etkilerini inceliyor olacağız.

 

Kategori: Astroloji

Leave a Reply